szybki
kontakt

+48 227 028 978

doradca@macrologic.pl

Formularz

Planowanie produkcji — terminowa realizacja zamówień

Nieterminowe dostawy, pilne zlecenia produkcyjne, duża zmienność produkcji czy zdarzające się w każdej firmie awarie maszyn to tylko niektóre z problemów, z którymi na bieżąco radzić muszą sobie przedsiębiorstwa produkcyjne. Dziś od wytwórców wymaga się, aby planowanie produkcji realizowane było w sposób dopasowany do ciągłych zmian otoczenia. Jak sprostać takim wymaganiom?

Terminowość realizacji a elastyczność planowania produkcji

Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość obsługi klienta jest realizacja zamówienia w ustalonym terminie. Jednak w dzisiejszej rzeczywistości – charakteryzującej się dużą zmiennością planów dostaw surowców, wyśrubowanymi terminami realizacji i wykorzystaniem do maksimum mocy produkcyjnych – terminowość wykonania zamówienia bywa dużym wyzwaniem i wymaga precyzyjnego zaplanowania produkcji w wielu wymiarach. Coraz częściej planowanie produkcji musi być realizowane w sposób z jednej strony kompleksowy, a z drugiej – pozwalający elastycznie optymalizować zapasy i harmonogramy produkcji.  

Do zachowania wysokiej zdolności adaptacji procesów produkcyjnych niezbędny staje się ciągły przepływ informacji o dostępności zasobów produkcyjnych oraz stanach magazynowych. To z kolei wymaga sprzężenia wielu działań w kilku obszarach działalności przedsiębiorstwa i staje się wręcz nieosiągalne bez użycia wyspecjalizowanych rozwiązań informatycznych.

Potrzeba wielopoziomowego planu produkcji

Skuteczne planowanie produkcji w dużym stopniu opiera się zatem na systemie agregującym informacje dotyczące zamówień, zleceń produkcyjnych, a także dostępności materiałów, zasobów oraz mocy wytwórczych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi informatycznych określenie potrzeb materiałowych jest łatwiejsze, nawet przy rozbudowanych procesach logistycznych i produkcyjnych oraz złożonych zależnościach między dostawami materiałów.

Na wielopoziomowe planowanie produkcji składa się szereg odrębnych, ale ściśle powiązanych planów, które muszą uwzględniać wiele czynników – od obszaru finansów, przez gospodarkę magazynową i obszar zarządzania środkami produkcyjnymi, po sprzedaż.

I tak, plan strategiczny powinien uwzględniać zarówno wyznaczone cele sprzedażowe, jak i zdolności wytwórcze organizacji oraz przepisy planistyczne i techniczne warunki produkcji. Na etapie planowania operacyjnego następuje zaś uszczegółowienie określonego wcześniej harmonogramu prac. Elementem operacyjnego planowania produkcji jest określenie, które linie produkcyjne, czy wręcz które maszyny zostaną użyte do realizacji konkretnego zamówienia. Skorelowanie takiego planu z harmonogramem godzinowym pracowników produkcji przekłada się na jeszcze wyższy poziom szczegółowości. Ponadto plan produkcyjny byłby niekompletny bez określenia minimalnych oraz optymalnych poziomów zapasów wykorzystywanych w toku produkcji materiałów czy komponentów.

Planowanie produkcji

  • Jak przyjęcie kolejnego zamówienia wpłynie na możliwości realizacji planu produkcji?
  • Czy zdążymy wyprodukować w terminie?
  • Jakie dodatkowe zasoby, i związane z tym koszty, będą potrzebne aby zrealizować to zlecenie?

Wykorzystując rozwiązania Macrologic Logistyka i Macrologic Produkcja pracownicy Działu Sprzedaży w trakcie przyjmowania zamówień klientów ustalają termin realizacji – wymaga to sprawdzenia rzeczywistych możliwości ich realizacji. Dyrektor Produkcji podejmuje decyzję o przyjęciu do realizacji nowego, priorytetowego zlecenia po sprawdzeniu możliwości jego wykonania i ocenie kosztów zaangażowania niezbędnych do tego zasobów. W efekcie koszt realizacji zamówienia jest ustalany optymalnie do wymagań czasowych klienta oraz planów produkcyjnych firmy. Informacje o dostępności poszczególnych produktów pozwalają handlowcom na efektywną sprzedaż oraz sprawne przygotowywanie ofert.

Kalkulacje produktów

Funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań wspierających planowanie produkcji sięga także obszaru zarządzania rentownością. Moduł Macrologc Produkcja w sposób naturalny pomaga planistom w oszacowaniu rentowności poszczególnych zleceń i partii produkcyjnych w oparciu m.in. o dane dotyczące kosztów dostaw i magazynowania. Pod uwagę brane są czynniki takie jak: koszty robocizny, dane technologiczne czy ceny materiałów.

Wyrób dostarczony na czas

Co ważne, tego typu rozwiązania pozwalają także na bieżąco kontrolować terminowość realizacji poszczególnych procesów produkcyjnych, a to daje możliwość szybkiego reagowania na ewentualne opóźnienia i ułatwia dotrzymanie terminu dostawy.

Taka funkcjonalność jest szczególnie istotna w przypadku konieczności modyfikacji zatwierdzonego już planu produkcyjnego. Może być też wykorzystana do priorytetyzacji produkcji na potrzeby bardziej rentownych kontraktów.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.