szybki
kontakt

+48 227 028 978

doradca@macrologic.pl

Formularz

Klienci rekomendujący Macrologic ERP: Controlling

Controlling — DNA firmy. Kodowanie strategii działania

W każdej firmie, wiele informacji w tym także biznesowej, "błąka się" po korytarzach, pomiędzy działami, oddziałami, pracownikami. Jeżeli informacja ta jest uporządkowana, można zaplanować usystematyzowane działania operacyjne. Jeżeli firma, a mamy na myśli jej menadżerów i zarząd, ma możliwość analizowania tej informacji w najbardziej zawiłych płaszczyznach, a następnie prognozowania, planowania i rozliczania, mówimy o strategii działania. Tak budujemy system informacyjny firmy, a wsparciem dla tego projektu jest system informatyczny Macrologic Controlling.

 

Controlling - DNA firmy

System do controllingu - w jakim celu?

Z wykorzystaniem Macrologic Controlling firmy zarządzają finansami kompleksowo – określają priorytety, zbierają dane, tworzą plany strategiczne i budżety. Realizacja założeń stanowi punkt wyjścia do tworzenia kolejnych planów i jest istotnym elementem rozwoju firmy.

Kogo wspiera system controllingowy?

System ERP wspiera firmy w budowaniu wiedzy poprzez zastosowanie następujących funkcji w poszczególnych etapach procesu controllingowego:

/resources/macrologic/controlling_obszary.png

Dla kogo system Macrologic Controlling?

Nowoczesne przedsiębiorstwa chcą osiągać wysoką efektywność kosztową, szukają możliwości poszerzania rynków zbytu, dążą do poprawy jakości oraz wydajności produkcji i sprzedaży, a także odważnie wprowadzają usprawnienia organizacyjne. To im proponujemy Macrologic Controlling.

Rozwiązanie umożliwia uzyskanie informacji kluczowych do podejmowania decyzji wpływających na rentowność firmy. Pozwala na efektywne tworzenie planów i analizowanie uzyskanych wyników w wielowymiarowym ujęciu. Zawiera wszystkie funkcjonalności systemu klasy BI (Business Intelligence). 

 

Budżetowanie

Zarządzanie kosztami jest procesem wielowymiarowym, dlatego jednym z ważniejszych jego elementów jest budżetowanie pozycji finansowych i ilościowych. W systemie wprowadzane dane i zmiany do budżetów cząstkowych są automatycznie nanoszone na budżet finalny. Danymi wyjściowymi planowania mogą być dane z lat poprzednich. Wprowadzanie zmian procentowych i kwotowych umożliwia tworzenie budżetów przyrostowych. więcej o budżetowaniu

 

Kontrola wykorzystania budżetów

Jako, że budżet przedsiębiorstwa składa się z budżetów cząstkowych poszczególnych działów wraz z przypisanymi do nich arkuszami, osoby odpowiedzialne za zarządzanie kosztami i controlling finansowy mogą monitorować postępy prac wielu osób jednocześnie, co pozwala na lepszą koordynację prac na etapie łączenia poszczególnych budżetów w jeden komplet danych, tzw. budżet wiodący.

 

Kalkulacje kosztowe

System umożliwia zarządzającym prognozowanie poziomu sprzedaży i wyników dla poszczególnych rodzajów działalności. W celu uzyskania wielowymiarowych analiz należy zdefiniować obiekty grupowania kosztów i przychodów oraz pozycje budżetowe określające badane wielkości, zarówno finansowe (np. koszt wynagrodzeń), jak i w jednostkach naturalnych (np. liczba wyprodukowanych sztuk wyrobu, liczba przepracowanych godzin). 

 

Raportowanie

Rozwiązanie dla controllingu umożliwia działom analitycznym szybkie tworzenie raportów (ad hoc) oraz analizowanie przyczyn i źródeł otrzymanych wyników (drill down). Pozwala tworzyć analizy finansowe, analizy porównawcze dla produktów, a także umożliwia uzyskanie informacji o stopniu wykorzystania maszyn i urządzeń. Raporty sporządzane z wykorzystaniem rozwiązania Macrologic Controlling są dynamiczne, ponieważ pobierane informacje są przygotowane w układzie zarządczym, i uwzględniają aktualizację wszystkich danych na chwilę tworzenia zestawień. 

 

Monitorowanie kondycji przedsiębiorstwa – kokpity zarządcze, analiza biznesowa in memory

Interaktywne kokpity zarządcze będą znakomitym wsparciem w controllingu (także finansowym), w szczególności w szybkiej ocenie stanu kluczowych wskaźników kondycji przedsiębiorstwa. Za ich pomocą zarządzający mogą uzyskiwać prezentację KPI, jak również użyć funkcji drążenia danych i analizować niepokojące odchylenia. Kokpity to nowoczesne narzędzie dostępne zarówno z poziomu przeglądarki internetowej użytej na komputerze, jak i na tablecie oraz w smartfonie.

 

 

Wielowymiarowe analizy OLAP

System controllingowy pozwala tworzyć wielowymiarowe analizy w technologii OLAP. Dane są gromadzone w wielu wymiarach w tzw. kostkach OLAP, które można swobodnie formować. Wielowymiarowe analizy umożliwiają podejmowanie decyzji strategicznych z punktu widzenia firmy, bo dotyczących m.in. optymalizacji kosztów w wybranych obszarach działalności czy wyboru najkorzystniejszych ofert partnerów biznesowych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.