szybki
kontakt

+48 227 028 978

doradca@macrologic.pl

Formularz

Właściwe budżetowanie — dlaczego jest tak ważne?

Trafność prognoz i planów oraz możliwość bieżącego monitorowania poziomu ich realizacji i reagowania na sytuacje niekorzystne ma, jak wiadomo, kluczowe znaczenie dla stabilności działania firmy, a także stanowi istotny warunek jej rozwoju. Dlatego też właściwe budżetowanie to jeden z podstawowych elementów skutecznego zarządzania firmą.

Czym jest budżetowanie?

Budżetowanie to proces obejmujący z jednej strony planowanie stanu przedsiębiorstwa, jego aktywów, kapitałów, kosztów i przychodów oraz innych prognozowanych wielkości wartościowych i ilościowych w przyszłym (wcześniej ustalonym) okresie, a z drugiej – ukazanie finansowych efektów planowanych zdarzeń gospodarczych. Głównym jego celem jest dyscyplinowanie i kontrola wydatkowania środków pieniężnych. Budżetowanie wykorzystywane jest jako narzędzie rachunkowości zarządczej i controllingu.

Cały proces budżetowania można podzielić na trzy etapy:

  • sporządzenie budżetu – prognozy z uwzględnieniem spodziewanej sytuacji w otoczeniu firmy, zwłaszcza w takich kwestiach jak: rynek zaopatrzenia i zbytu czy rynek pracy,
  • realizacja budżetu – prowadzenie działań w taki sposób, aby doszło do realizacji przyjętych założeń, ale także bieżąca reakcja na sytuacje niekorzystne i w razie konieczności – korekta budżetu,
  • kontrola wykonania założonego planu – porównanie wykonania do planów, rozpoznanie przyczyn powstałych niezgodności oraz wnioski zabezpieczające przed ponownym ich wystąpieniem.

Dlaczego warto budżetować?

Właściwe budżetowanie pozwala na skuteczne zarządzanie kosztami, sprzedażą, zyskiem, zapasami, należnościami, gospodarką pieniężną i innymi wielkościami uznanymi przez przedsiębiorstwo za warte planowania. Działania związane z budżetowaniem, towarzyszące podejmowaniu decyzji kierowniczych, zwykle obejmują różnorodne obszary funkcjonalne firmy, takie jak: marketing, produkcja, zaopatrzenie, finanse itp. – a to daje pełen obraz działalności firmy.

Korzyści, jakie niesie ze sobą prawidłowo przygotowany budżet, to przede wszystkim:

  • większa szansa na osiąganie celów krótkookresowych i długookresowych,
  • łatwiejsza weryfikacja uzgodnionych planów dla całej firmy w przypadku tworzenia budżetów cząstkowych,
  • wywołanie procesów usprawniających działanie przedsiębiorstwa oraz możliwość korekty wcześniejszych założeń,
  • efektywny sposób wykorzystania środków finansowych będących w dyspozycji firmy,
  • właściwe decyzje dotyczące działań produkcyjnych, sprzedażowych, finansowych oraz inwestycyjnych.

Jak usprawnić proces budżetowania?

Właściwe budżetowanie polega przede wszystkim na przygotowaniu odpowiedniego planu, który pozwoli firmie na podążanie w kierunku zgodnym z celami strategicznymi. Gdy liczba osób zaangażowanych w tworzenie budżetu rośnie, potrzebne są narzędzia wspierające w procesie budżetowania poprzez automatyzację przepływu pracy oraz umożliwiające bieżące monitorowanie realizacji zaplanowanych działań. Takim narzędziem jest system informatyczny dla controllingu, oferowany m.in. przez Macrologic. Zastosowanie odpowiedniego rozwiązania umożliwi szybkie i łatwe budżetowanie zgodne z przyjętymi w firmie zasadami i zachowaniem struktury organizacyjnej, ale także w wielu wymiarach analitycznych (na produkty, kontrahentów, kontrakty, projekty, zlecenia, regiony itp.). 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.