szybki
kontakt

+48 227 028 978

doradca@macrologic.pl

Formularz

Systemy Business Intelligence

Rozwiązania klasy Business Intelligence dostarczają odpowiednio przetworzonych i podanych w łatwo dostępny, czytelny sposób informacji, dzięki czemu pozwalają zwiększyć jakość i trafność podejmowanych decyzji. To natomiast przyczynia się do podniesienia efektywności firmy.

Dzisiejsze rozwiązania klasy Business Intelligence to narzędzia łączące w sobie mechanizmy pozwalające przekształcić pochodzące z różnych systemów oraz środowisk informatycznych dane w informacje przydatne pod kątem prowadzonej działalności i dla konkretnych osób w organizacji.

Systemy Business Intelligence są zwykle rozszerzeniem możliwości systemów ERP w obszarze raportowania. Opierając się głównie na danych generowanych podczas realizacji procesów transakcyjnych, pozwalają także integrować informacje ze źródeł zewnętrznych. Rozwiązania BI umożliwiają przeglądanie danych historycznych, czy ocenę trendów. Narzędzia BI dają możliwość zoptymalizowania procesów decyzyjnych, dzięki łatwiejszemu dostępowi do odpowiednio wyselekcjonowanych informacji, dostarczanych dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne, i w takiej formie, aby możliwe było ich łatwe wykorzystanie. Bardziej zaawansowane zastosowania analityczne — jak prognozy, analizy korelacji czy zdarzeń — pozostają domeną rozwiązań klasy Business Intelligence. Systemy takie pozwalają reagować na zdarzenia biznesowe z dużo mniejszym opóźnieniem. Ważna jest jednak ścisła, zapewniająca nieograniczony dostęp do danych, integracja systemu ERP z rozwiązaniem analitycznym.

Business intelligence jest to przekształcanie danych w informacje, natomiast informacji w wiedzę, mającą na celu optymalizację procesów biznesowych. Rozwiązania BI pozwalają na wydobycie w dowolnej chwili niezbędnych informacji. Środowiska analityczne gromadzą i integrują dane z różnych źródeł, przetwarzają je w przystępny i zrozumiały sposób i udostępniają użytkownikom. 

Business Intelligence

Analiza finansowa, oparta m.in. na poszczególnych wariantach budżetu przedsiębiorstwa, dając wgląd w różnorodne plany działania, staje się bardzo praktycznym narzędziem zarządzania i kontroli. Pozwala menedżerom szybko rozeznać się w sytuacji organizacji i odnieść ją do odpowiednich lub zbliżonych budżetów. Analiza finansowa ułatwia także budowanie świadomości kosztowej w organizacji, czyli zrozumienia wpływu wydatków związanych z realizowanymi działaniami na ogólną kondycję przedsiębiorstwa i jego zdolności operacyjne.

Rozwiązanie business intelligence firmy Macrologic pomaga Dyrektorom Finansowym i Controllerom zarządzać kosztami. Moduł controllingowy pozwala na uzyskanie informacji do podejmowania decyzji wpływających na rentowność działalności, umożliwia budżetowanie i analizę odchyleń od planowanych wartości. Dzięki business intelligence, zarządzający mogą - między innymi - obserwować, które towary są dla przedsiębiorstwa obciążeniem i czy należy z nich rezygnować, a które stanowią produkty dochodowe.

Korzyści osiągane dzięki wdrożeniu rozwiązania business intelligence:

 • zintegrowana informacja,
 • szybkie udostępnianie wiedzy,
 • zwiększenie przychodów,
 • niższe koszty,
 • optymalizacja działań,
 • kontrola celów.

Wdrożenie systemu business intelligence pozwala na uzyskanie przewagi strategicznej nad konkurencją. Proces wdrażania składa się z następujących elementów: 

 • wykonanie analizy biznesowej i technicznej, 
 • przygotowanie projektu hurtowni danych i systemu analitycznego, 
 • dostarczenie narzędzi informatycznych oraz sprzętu, 
 • instalacja oraz konfiguracja, 
 • wdrożenie pilotażowe, 
 • implementacja procesu zasilania danych,

Obszary zastosowań BI:

 • sprzedaż oraz należności 
  • Rozwiązania BI umożliwiają analizę wyników sprzedaży, rentowności, realizację planu sprzedaży oraz wykonanie analizy marketingowej. 
 • finanse 
  • System pozwala na wykonanie analizy wyników finansowych oraz bilansu, kosztów, wskaźników, przepływów finansowych. 
 • produkcja 
 • logistyka i zakupy 
  • BI pozwala na analizę realizacji zamówień, stanu zapasów, ocenę jakości i wydajności. 
 • kapitał ludzki 
  • Rozwiązania BI umożliwiają analizę zasobów kadrowych, danych płacowych, godzin pracy, a także zarządzanie kapitałem ludzkim.
Prowadzimy do sukcesu

O korzyściach wynikających z zastosowania systemów BI i zarządzania poprzez controlling, przedsiębiorcy mówią nam sami. Najczęściej wymieniane są takie elementy jak zwiększenie rentowności, obniżenie kosztów działalności, usprawnienia organizacyjne, poszerzanie rynków zbytu, poprawa jakości produkcji. Wydaje się więc, że stosowanie controllingu jest niezbędnym elementem do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

Systemy te umożliwiają planowanie i analizowanie uzyskanych wyników w wielopoziomowych układach podmiotowym, przedmiotowym i rodzajowym kosztów, które wspiera podejmowanie decyzji strategicznych i taktycznych. Dzięki temu mogą Państwo kształtować politykę cenową opierając się na analizie progu rentowności, obserwować, które centra kosztowe (produkty, towary, kontrakty, projekty) są dla przedsiębiorstwa rentowne, oceniać gospodarność poszczególnych ośrodków odpowiedzialności (wydziałów, pionów), eliminować "szare strefy'' kosztów nieproduktywnych.

Dzielimy się doświadczeniem

Zarządzanie poprzez controlling wspieramy odpowiednim systemem informatycznym, który dostarcza istotnych, z punktu widzenia zarządzających, informacji o działalności przedsiębiorstwa. Ewidencja zdarzeń gospodarczych powinna pozwalać na uzyskanie danych do wielowymiarowego planowania i analizowania kosztów i przychodów. Takie rozwiązania dla klientów oferuje Macrologic.

System controllingowy - charakteryzując się cechami systemu BI - tworzy w powiązaniu z pozostałymi rozwiązaniami firmy Macrologic pełny obraz kondycji finansowej firmy.

Pozostałe informacje dotyczące zagadnienia business intelligence:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.